To miały być pieniądze na nasze wesele

U nas na Ukrainie słyszy się czasem, że można w Polsce wpaść w ręce bandziorów, i trzeba uważać – bo zabierają dokumenty, straszą, biją, wyzywają i nie maja wyrzutów, że wycisną ciebie jak cytrynę a ty zostajesz z niczym.

Są też inni - i jest dużo takich – co przyjeżdżają, chwalą sobie pracę w Polsce – mają dobrze i pieniądze są.

Czytaj więcej...

Chciałam być kimś ważnym

Jestem kobietą, obecnie mam 38 lat. Moje dzieciństwo uważam za szczęśliwe pomimo, że gdy miałam 6 lat mój ojciec powiesił się.

Jednak moja matka dołożyła wszelkich starań, bym była szczęśliwa. A jednak…

Czytaj więcej...

Pendo: warta tyle, co krowy

Na imię mam Pendo, jestem Masajką i obecnie mam 16 lat. Mój ojciec jest poligamistą, a ja jestem jego najstarszą córką i z mojej mamy mam 6 rodzeństwa.

Moi rodzice zajmują się hodowlą bydła. Kiedy miałam 12 lat, mój ojciec wraz z moją matką zdecydowali wydać mnie za mąż.

Czytaj więcej...

Zmuszana do żebractwa

Mam 62 lata, moje życie zaczęło się bardziej komplikować po śmierci mojego męża. To on zawsze wszystko załatwiał.

Mam rentę po mężu. Syn miał wszystko opłacać, ale niestety okazało się że mieszkanie zostało zadłużone. Moja koleżanka wzięła mnie do innego miasta, opłacała mieszkanie z mojej renty i było jeszcze spokojnie na życie.

Czytaj więcej...

Nora: zaoferowana pomoc okazała się koszmarem

noraNora. Lat 16. Przemycona do Europy, sprzedana i umieszczona w domu publicznym. Gdy przywieziono ją do Domu Schronienia jej oczy były smutne, a ona sama jakby nieobecna.

Jej milczenie było krzykiem buntu i cierpienia wobec okrucieństw, które jej zadano. Została uratowana, ale nie chciała już żyć.

Czytaj więcej...

Marcin: piśniesz słówko i skręcimy ci kark

marcinMarcin, młody człowiek z Polski, przybył do Wielkiej Brytanii jak wielu innych Polaków w poszukiwaniu pracy. W Polsce pracował przy produkcji form z tworzyw sztucznych.

Jego tygodniowa płaca była bardzo niska, z ledwością mógł z niej wyżyć. Jego znajomy powiedział mu, że może wyjechać do pracy do Anglii, by zarobić od 250 do 300 funtów tygodniowo.

Czytaj więcej...