Wiadomości

Sieć RENATE (Religious in Europe Networking Against Trafficking and Exploitation) skupiająca przede wszystkim siostry zakonne, ale również osoby świeckie z terenu całej Europy, działające na rzecz przeciwdziałania i walki z handlem ludźmi i wykorzystaniem, otrzymała w tym roku zaproszenie do udziału w obradującym corocznie forum Komisji do spraw Statusu Kobiet, działającej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

17 lutego 2021 r. w domu zakonnym Sióstr Albertynek przy Sanktuarium Ecce Homo odbyło się spotkanie Sekcji Bakhita. Wpatrzone w obraz Jezusa cierpiącego prosiłyśmy Boga, by uzdalniał nas do dostrzegania Go w ofiarach handlu ludźmi oraz dawał siłę i odwagę do przeciwdziałania wszelkim formom współczesnego niewolnictwa.

Przyjaciele Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Afryki – „Rodzina Lavigerie” to grupa Przyjaciół Zgromadzenia Sióstr Białych, która spotyka się systematycznie raz w miesiącu w Lublinie. Jest to czas przeznaczony głównie na modlitwę, na poznawanie duchowości i charyzmatu Sióstr, ale również czas dzielenia się w przeżywaniu własnej wiary i refleksji nad życiem.

W ostatnich latach parę razy były zapraszane osoby z Sekcji Bakhita, aby przybliżyć sytuacje współczesnego niewolnictwa w Polsce i w świecie.

8 lutego obchodzone jest w Kościele liturgiczne wspomnienie Św. Józefiny Bakhity. Tego dnia przypadał również VII Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi. Tegoroczne hasło brzmiało: „Gospodarka bez handlu ludźmi”. Papież Franciszek wielokrotnie wypowiadał się nazywając handel ludźmi “współczesnym niewolnictwem” i “plagą ludzkości”. W tym roku zaapelował o to, aby gospodarka nigdy nie traktowała człowieka jako towar czy przedmiot, lecz zawsze jako cel swoich działań, sprzeciwiając się ekonomii wykluczenia i nierówności, gdzie pieniądze królują zamiast służyć.

8 lutego obchodzimy VII Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Jedną z inicjatyw tego dnia jest spotkanie online przygotowane przez Oświęcimską Wspólnotę Świeckich Salwatorianów organizującą corocznie modlitewne czuwanie ten dzień.

Ze względu na pandemię tegoroczne spotkanie odbędzie się online i będzie miało wymiar światowy. Wiodące języki będą polski i angielski z tłumaczeniem konsekutywnym. Występuje ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z rozważaniem pod kątem nauki społecznej Kościoła. Siostra Anna Bałchan Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej da świadectwo o swojej pracy na ulicach. Prezes Międzynarodowej Wspólnoty Świeckich Salwatorianów Christian Patzl ze swoją Małżonką Martiną dadzą świadectwo o swojej misji, polegającej na uświadamianiu społeczeństwie, co do zagrożenia współczesnego niewolnictwa.

Treść każdego wystąpienia ma służyć jako wprowadzenie do modlitwy.

Czuwanie na żywo jest zaprogramowane na platfrmie ZOOM w godzinach od 20:30 do 22:00, oczywiście w poniedziałek 8 lutego.

Jednocześnie będzie możliwość biernego oglądania spotkania na YouTube live streaming, a dla tych którzy mają kolidujące obowiązki, będzie możliwość oglądania nagrania na YouTube w dowolnym czasie. Osoby korzystające z live streaming będę mogli komentować na "chat".

YouTube live streaming

https://youtu.be/sm7WZ9X7fO8

Link do live streaming jest jednocześnie linkiem do nagrania. Chętni będą mieli dostęp do nagrania w dowolnym czasie przez kilka tygodni.

Zbliża się 8 lutego i liturgiczne wspomnienie Św. Józefiny Bakhity. W ten dzień przypada także 7. Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Tegoroczne hasło brzmi: „Ekonomia bez handlu ludźmi”.

Pomimo czasu pandemii dołóżmy wszelkich starań, by tego dnia otoczyć naszą troską i modlitwą dzieci, kobiety i mężczyzn żyjących w sytuacjach niewoli. Niechaj to będzie także czas refleksji, w jaki sposób zapobiegać handlowi ludźmi i przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy i wyzysku.

Strona 1 z 11

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -