Wiadomości

Handel ludźmi w Polsce. Raport 2015

Portal o przeciwdziałaniu handlu ludźmi zachęca do lektury Raportu, który prezentuje aktualną sytuację w Polsce – statystyki i trendy, a także zmiany regulacji dotyczących handlu ludźmi, nowe rozwiązania proceduralne i kwestie współpracy międzynarodowej.

Handel ludźmi jest okrutną zbrodnią, która wpływa na pogwałcenie podstawowych praw człowieka, a także działa destrukcyjnie na jednostki.

Proceder ten jest w większości przypadków prowadzony przez zorganizowane grupy przestępcze (często o charakterze transnarodowym), które czerpią z niego znaczne dochody - wg szacunków UNODC, handel ludźmi rocznie generuje obrót rzędu 32 miliardów dolarów.

Polska, na tle innych państw UE, zajmuje niechlubne, 5 miejsce, jako kraj pochodzenia pokrzywdzonych przestępstwem handlu ludźmi. Jest także państwem tranzytowym (przez nasze terytorium przebiegają trasy przerzutowe ofiar z Europy Wschodniej i Azji) i krajem docelowym dla wykorzystywanych ofiar (szczególnie z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii oraz Azji Wschodniej).

Analizując statystyki z ostatnich lat, nie sposób nie zauważyć wyraźnej zmiany trendu odnośnie handlu ludźmi w Polsce. Dotychczas najczęściej ujawnianą formą wykorzystywania była eksploatacja w prostytucji, czy w przemyśle pornograficznym. Przekładało się to także na dane dotyczące podziału poszkodowanych wg kryterium płci, a mianowicie zdecydowaną przewagę kobiecych ofiar handlu ludźmi. Dane z ostatnich lat wskazują jednak, że rośnie gwałtownie liczba ofiar wykorzystywanych do pracy przymusowej, z czym nierozerwalnie wiąże się także wzrastająca liczba pokrzywdzonych mężczyzn, którzy dominują w statystykach ofiar przymuszanych do pracy.

Również ujawniane przypadki Polaków poszkodowanych przestępstwem handlu ludźmi w innych państwach europejskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Holandii oraz w Niemczech, wskazują, że nasi rodacy najczęściej padają ofiarami pracy przymusowej, a mężczyźni są grupą najbardziej poszkodowaną.
(za: handelludzmi.eu - Portal o przeciwdziałaniu handlu ludźmi)

Na stronie handelludzmi.eu (zob. tutaj) znaleźć można również wykres przedstawiający ewolucję wykorzystywania ofiar handlu ludźmi w Polsce w latach 2013-2015.

  Handel ludźmi w Polsce. Raport 2015 (PDF - 2,17 MB)
     

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -