Wiadomości

II Europejskie Zgromadzenie RENATE

Koniec handlu ludźmi zaczyna się od nas“. Pod takim hasłem odbywało się II Europejskie Zgromadzenie RENATE (Religious against human trafficking) w dniach 6-12 listopada 2016.

W spotkaniu brało udział ponad 130 osób z 27 krajów europejskich. Sieć Bakhita i Polska były reprezentowane przez pięć osób.

renate2016 04Podczas tego intensywnego tygodnia miało miejsce wiele konferencji ukazujących problem współczesnego niewolnictwa w jego złożoności i wieloaspektowości; przewidziane zostały różnorakie warsztaty związane z problem prostytucji, przeciwdziałaniem handlowi ludźmi i pomocą osobom pokrzywdzonym. Ważnym był też czas dzielenia wiedzy, doświadczeń oraz praktycznych umiejętności zarówno przez zaproszonych gości jak i pomiędzy samymi uczestnikami zgromadzenia.

Dyskusjom i poszukiwaniom towarzyszyły refleksje teologiczne oraz wspólna modlitwa. Kulminacyjnym punktem spotkania było wypracowanie wspólnego programu współpracy i działania Europejskiej Sieci RENATE na najbliższe pięć lat.

Niewątpliwie czasem szczególnym była audiencja na Watykanie i spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Oprócz wysłuchanego przemówienia była też możliwość osobistego spotkania Ojca Świętego i wymiany kilku zdań. Jego Osoba i słowa stanowiły dla wszystkich zebranych wielkie wsparcie i nowy zapał, by nie ustawać w służbie narażonym i pokrzywdzonym w wyniku handlu ludźmi, którzy potrzebują przejęcia się ich losem, konkretnej pomocy i modlitewnej troski.

Więcej fotografii można obejrzeć w naszej GALERII. Zapraszamy!

 

Relacja Radia Watykańskiego na temat spotkania

Potężne grupy interesów i sieci kryminalne korzystają z naszej bierności względem nowych form niewolnictwa – ostrzegł Papież spotykając się z uczestnikami konferencji międzynarodowej sieci zgromadzeń zakonnych zaangażowanych w walkę z handlem ludźmi. Ze względu na swój ponadnarodowy charakter i silne zakorzenienie w terenie ich działalność przynosi bardzo dobre rezultaty zarówno w walce z niewolnictwem, jak i w reintegracji społecznej ofiar tego procederu.

renate2016 02Rozpoczynając obrady uczestnicy spotkania złożyli wizytę w Watykanie. Zwracając się do nich Franciszek wskazał na szczególny kontekst Jubileuszu Miłosierdzia. „W tym czasie łaski – zauważył – wszyscy mamy głębiej wniknąć w tajemnicę Bożego miłosierdzia i jak Dobry Samarytanin, nałożyć balsam  miłosierdzia na tak wiele ran, które są obecne w naszym świecie”.

„Jedną z najboleśniejszych i wciąż otwartych ran jest handel ludźmi, współczesna forma niewolnictwa, która narusza nadaną przez Boga godność tak wielu naszych braci i sióstr. Jest to prawdziwa zbrodnia przeciw ludzkości. Choć wiele już zostało uczynione dla poznania szkodliwości i skali tego zjawiska, wiele nadal pozostaje do zrobienia, by bardziej uwrażliwić opinię społeczną i by ustanowić lepszą koordynację wysiłków podejmowanych przez rządy, władzę sądowniczą, prawodawców i pracowników społecznych. Jak sami dobrze wiecie, jednym z wyzwań tej pracy na polu uwrażliwiania, wychowania i koordynacji jest pewna obojętność czy wręcz zmowa, dość powszechna tendencja do odwracania się plecami, podczas gdy potężne interesy i sieci kryminalne oddają się swej działalności” – powiedział Ojciec Święty.

renate2016 03Papież zauważył, że w takiej sytuacji tym ważniejsza jest działalność osób konsekrowanych, zwłaszcza zakonnic, na rzecz podnoszenia świadomości społecznej odnośnie do tej plagi, której ofiarą padają przede wszystkim kobiety i dzieci.

„W sposób szczególny dziękuję wam za wierne świadectwo Ewangelii miłosierdzia, czego dowodem jest wasze zaangażowanie na rzecz wyzwolenia i uzdrowienia ofiar. Wasza działalność na tym polu przypomina nam o ogromnych i często nie zdobywających rozgłosu staraniach, które są podejmowane od lat przez zgromadzenia zakonne, zwłaszcza żeńskie, w opiece nad tymi, których godność została zraniona, bądź są napiętnowani swymi doświadczeniami (por. Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2015, 5). Myślę tu zwłaszcza o szczególnym wkładzie kobiet, które towarzyszą innym kobietom i dzieciom w ich głębokim i osobistym procesie uzdrowienia i reintegracji. Drodzy przyjaciele, wierzę, że dzieląc się w tych dniach swymi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami przyczynicie się do dawania bardziej skutecznego świadectwa Ewangelii na jednej z wielkich «peryferii» naszego współczesnego społeczeństwa” – powiedział Ojciec Święty

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -