Wiadomości

Ekipa z Lublina w działaniu

8 lutego przypada IV Światowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt Walki z Handlem Ludźmi. Z tej okazji w Kościele Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II celebrowana była w intencjach współczesnych niewolników Eucharystia.

Bezpośrednio po niej odbyło się spotkanie, na które przybyło 35 osób (studenci, dorośli, kapłani, profesor). Przedstawiając temat handlu ludźmi w poprzedzająca niedzielę zostało przekazane zaproszenie do wspólnej refleksji i było naszą radością, że tak spora grupa odpowiedziała na nie. Spotkanie prowadziła nasza tworząca się w ramach Sieci Bakhita ekipa: Ojciec Biały - Paweł Mazurek, Państwo Hudzikowie i s. Bożena Noga fmm.

We wprowadzeniu, przedstawiliśmy cel i temat obchodzonego Światowego Dnia Modlitwy i Walki z Handlem Ludźmi, jak również istnienie i działalność Sieci Bakhita.

Celem spotkania było przede wszystkim przekazanie podstawowych informacji na temat współczesnych form niewolnictwa, z wyszczególnieniem mechanizmów stosowanych przez osoby zajmujące się handlem ludźmi w celu komercyjnego wykorzystania. Poprzez różne świadectwa i przykłady ukazaliśmy uczestnikom, jak chronić się przed manipulacją oraz gdzie i z jakiej pomocy można skorzystać w sytuacjach zarówno podejrzanych handlem ludźmi, jak też bezpośredniego zaistnienia tego procederu. Może to dotyczyć chronienia siebie i innych osób ze środowiska. Następnie wywiązała się wspólna dyskusja oparta na pytaniach uczestników.

Mogliśmy doświadczyć, że niektórzy z uczestników zetknęli się z sytuacjami handlu ludźmi i szukali konkretnej pomocy np. ulotek informacyjnych w różnych językach, czy możliwości porozmawiania o zdarzeniach. Jedna studentka, słuchając wcześniej o sposobach wciągania młodych dziewcząt, zdała sobie sprawę, że jej bliska koleżanka znalazła się w takiej sytuacji, więc przyszła na spotkanie, aby się dowiedzieć, jak może jej pomoc. Inni chcieli się więcej dowiedzieć na ten temat, aby móc uwrażliwiać i uświadamiać środowisko, czy konkretne osoby im powierzone. Przykładem była katechetka z liceum zatroskana, aby ustrzec młodzież przed ewentualnymi zagrożeniami.

Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą. Zostały też rozdane różne ulotki, a także nastąpiła wymiana naszych danych kontaktowych w celu kontynuowania dalszej współpracy.

Dziękujemy bardzo Duszpasterstwu Akademickiemu na KUL, a w sposób szczególny o. Rafałowi Sztejka za otwartość i wrażliwość serca, jak również za dyspozycyjność.

Kontynuując naszą misję, pragniemy odpowiedzieć na inne zaproszenia otrzymane z parafii w Lublinie, a także od katechetów i duszpasterzy. Podzieliliśmy się również refleksją na łamach tygodników katolickich: "Gość Niedzielny" i "Niedziela", jak również na stronie internetowej Archidiecezji Lubelskiej.

Nie możemy pozostawać obojętni na cierpienie i niesprawiedliwość. Jesteśmy powołani do budowania nowego świata opartego na szacunku i miłości. Jedna osoba nie może zmienić świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby. Działamy, bo jesteśmy przekonani – Człowiek nie jest do używania, ale do kochania!

Ekipa Sieci Bakhita z Lublina


      

      

    

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -