Wiadomości

„Mój świat nie jest Twoim światem”

Działania podejmowana przez Sieć Bakhita koncentrują się na budzeniu świadomości w naszych środowiskach odnośnie handlu ludźmi oraz skłaniają do refleksji nad szerszym kontekstem przemocy i niesprawiedliwości, które dotykają tak wiele osób. W ramach uwrażliwiania różnych grup społecznych Sieć podejmuje organizowanie różnych form profilaktyki. Wśród nich ważną rolę pełni działalność edukacyjno-szkoleniowa w zakresie zagrożeń wynikających ze współczesnych form niewolnictwa. Sieć Bakhita opiera swoją działalność na współpracy między zgromadzeniami, stowarzyszeniami i wspólnotami.

W dniach 18–20 września 2020 r. w domu Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo w Ostrzycach odbyły się warsztaty zorganizowane przez Sekcję Bakhita. Temat przewodni: „Rozpoznawanie procesu zmian” przybliżyła s. Anna Bałchan. W warsztatach wzięło udział łącznie 34 osoby: siostry zakonne z 8 zgromadzeń, 4 osoby świeckie.

Spotkanie miało charakter warsztatowy, uczestnicy brali czynny udział, aktywnie włączając się w tok zajęć, przyswajając sobie przekazywane treści przez własne doświadczenie i przeżycie. Rozpoznawanie procesu zmian jest umiejętnością niezbędną w owocnym towarzyszeniu osobom, którym uczestnicy niosą pomoc przez podejmowaną pracę wychowawczą, opiekuńczą i socjalną.

Podczas zajęć:

  • przybliżono metodę pracy jaką stanowi dialog motywacyjny,
  • omówiono fazy pracy podczas towarzyszenia osobom w procesie zmian,
  • zwrócono uwagę na elementy wspierające i demotywujące w procesie zmian,
  • wskazano na konieczność zachowania granic w pomaganiu.

Spotkanie warsztatowe (fot. archiwum Sieci Bakhita)

Poza cennym czasem zajęć warsztatowym uczestnicy dzielili się między sobą doświadczeniami podejmowanej pracy. Naszą misje powierzaliśmy PANU w modlitwie Liturgii Godzin i Eucharystii, a w centralnym dniu warsztatów, w sobotę spotkaliśmy się z Chrystusem Eucharystycznym podczas wieczornej Adoracji. Czas poobiedniej przerwy część uczestników spędziła na jeziorze w kajakach, korzystając z przepięknych Kaszub.

Oto jak dzielą się swoim doświadczeniem niektórzy uczestnicy spotkania.

„W warsztatach s. Anny Bałchan miałem okazję wziąć udział już drugi raz. Podobnie jak za pierwszym razem, jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i doświadczenia s. Anny, jej umiejętność słuchania i dialogu jest niesamowita, w każdą rozmowę całkowicie się angażuje, zapamiętując większość szczegółów. I chyba o tym głównie są te warsztaty, "jak rozmawiać z ludźmi", bo człowiek zawsze pozostanie człowiekiem, nawet gdy mieszka na ulicy. Forma warsztatów i umiejętność przekazywania wiedzy s. Anny sprawiają, że uczestniczy się w nich z ciągłym zaangażowaniem i zaciekawieniem. Dodatkowym atutem są też inni uczestnicy, w większości siostry zakonne, z których każda ma swoją historię, swoje doświadczenia z pracy z ludźmi z różnych trudnych środowisk. Ja osobiście dużo zyskałem na tych warsztatach, moja praca polega na kontakcie z ludźmi bezdomnymi, z ludźmi z trudnych środowisk. Teraz trochę lepiej wiem jak z nimi rozmawiać. Jedno z ważniejszych zdań jakie usłyszałem na warsztatach to "Mój świat nie jest Twoim światem." Każdy człowiek ma swój świat i to on sam najlepiej wie czego tak naprawdę potrzebuje, nawet jeśli jest to gdzieś w nim ukryte na początku. Głównym skupieniem tych warsztatów była motywacja do zmiany i proces zmiany. Więc drugim momentem, który zapadł mi w pamięć była dynamika, w której s. Anna za pomocą dwóch krzeseł, kawałka podłogi i kilku mocnych zdań uświadomiła jednej z uczestniczek, że tak naprawdę już w tym momencie jest gotowa pójść dalej w kierunku swojej osobistej zmiany, że to co ją powstrzymywało to były tylko wymówki, że nie potrzebuję w tym żadnego wsparcia, tylko wsparcia Boga. Widać było ogromne emocje na twarzy tej osoby, ale to samo odkryłem w sobie i ja, że to co mnie powstrzymuje przed moją osobistą zmianą to tylko wymówki… Więc z tych warsztatów wróciłem już trochę zmieniony.” (Bartek)

„Szkolenie sieci Bakhita "Rozpoznawanie procesu zmian" było dla mnie przede wszystkim czasem osobistej refleksji nad moim życiem i drogą rozwoju. To już trzecie z kolei szkolenie i za każdym razem mam wrażenie jakby Jezus przygotował odpowiedni czas i miejsce i czekał na każdego uczestnika, aby przekazać mu Swoją Miłość. Jestem zawsze pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania szkoleń, niesamowitego przekazu wiary i doświadczenia siostry Ani, ale również wzajemnej życzliwości i dzielenia się między uczestnikami. Bardzo poruszyły mnie treści szkolenia, a szczególnie to, że mam dowartościowywać tych, do których jestem posłana, że każdy (również ja) ma swój osobisty czas wzrostu i nic nie przyśpieszę... Bardzo spodobało mi się zdanie: "Tylko ty jesteś specjalistą od swego życia i znasz drogi wyjścia ze swojej ciemności". Wierzę i ufam głęboko, że Pan może posługiwać się mną w służbie innym i proszę, by czynił to tak jak On sam zechce i kiedy zechce. Dziękuję za cudowną atmosferę i miejsce udostępnione przez Siostry Szarytki i niecierpliwie czekam na kolejne SPOTKANIA.” (s. Agnieszka Ozimek)

Ufając bezgranicznie naszemu BOGU, który jest OJCEM czasów i naszego obecnego czasu, podejmujemy różne inicjatywy, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi tak mocno doświadczonemu krzyżem cierpienia, bólu i lęku dzieląc się dobrem, przywracanie uśmiechu na twarzach i otaczanie troską potrzebujących i chorych, proste gesty naszego codziennego życia, które pokazują światu twarz BOGA Miłosiernego i Miłującego każdego człowieka.

 

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -