Kim jesteśmy i komu służymy

Kim jesteśmy

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa jest międzyzakonną siecią współpracy i wsparcia, stworzoną w celu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi oraz pomocy pokrzywdzonym w wyniku tego procederu.

Członkami ogólnopolskiej Sieci Bakhita są osoby należące do różnych zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń, a także świeccy oddani tej sprawie. Wśród nich są osoby bezpośrednio pracujące z ofiarami handlu ludźmi, pracujące w różnego rodzaju instytucjach pomocowych oraz osoby zaangażowane w szeroko rozumianą prewencję i działalność edukacyjno-profilaktyczną. Niektórzy z członków, pomimo innego rodzaju wykonywanej pracy, przejęci problematyką współczesnego niewolnictwa, wyrażają chęć wspierania inicjatyw mających na celu położenie kresu handlowi ludźmi.

Różnorodność charyzmatów zgromadzeń zakonnych i wspólnot stanowi bogactwo wciąż tworzącej się Sieci i poszerza możliwości wielorakich oddziaływań na różne środowiska. Jednocześnie, wobec ogromu i narastania problemu, coraz bardziej aktualna jest potrzeba zjednoczenia wysiłków i wzmacniania współpracy.

Sieć Bakhita istnieje od 2011 roku. Jest nieformalną grupą wsparcia; przynależność do niej daje różnego rodzaju możliwości włączenia się i działania. Obecnie Sieć jest reprezentowana przez ok. 19 zgromadzeń zakonnych. Zarząd Sieci stanowi Sekcja Bakhita działająca w ramach Komisji Dzieł Charytatywnych przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Sieć przyjęła nazwę BAKHITA od imienia wciąż inspirującej postaci – Józefiny Bakhity – sudańskiej niewolnicy, później siostry Kanosjanki, która mimo wielu cierpień i życiowych dramatów odzyskała nie tylko wolność i godność, ale dzięki wielkiemu zaufaniu Bogu i promieniującej dobroci, doszła do świętości. Szacunek i podziw budzi jej współpraca z łaską Bożą, dzięki której zdobyła się na przebaczenie oprawcom, którzy w brutalny sposób obchodzili się z nią przez wiele lat. Jej przykład umacnia nadzieję, że ludzkie życie może zostać odbudowane, a rany zabliźnione.

Ufamy, że św. Bakhita towarzyszy naszym działaniom jako patronka i orędowniczka.

Wizja

U podstaw wspólnej inicjatywy Sieci znajduje się wizja człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga oraz głębokie przekonanie o nienaruszalnym prawie osoby ludzkiej do poszanowania jej wolności i godności. Świadomość, że to podstawowe prawo jest tak często łamane w naszym społeczeństwie, skłoniła zgromadzenia zakonne oraz osoby świeckie do połączenia wysiłków i wspólnego szukania sposobów przeciwdziałania handlowi ludźmi, który został nazwany zbrodnią naszych czasów i raną na ciele Chrystusa.

Z drugiej strony Sieć czuje się wezwana do obrony i wspomagania tych, którzy są słabsi, bezbronni i często bezsilni wobec szerzących się form zniewolenia i wykorzystania. Myśl tę potwierdzają słowa Papieża Franciszka: Dla chrześcijan jest rzeczą nieodzowną, by być blisko nowych form ubóstwa, w których jesteśmy wezwani do rozpoznania cierpiącego Chrystusa (...) Jesteśmy powołani do zatroszczenia się o kruchość ludzi i świata, w którym żyjemy (EG 210 i 216).

Posłannictwo

Posłannictwo Sieci Bakhita wypływa z głębokiego przekonania o byciu posłanym przez Chrystusa, aby zająć prorocką postawę sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i podjąć misję głoszenia Dobrej Nowiny ubogim, wolności więźniom, aby uciśnionych odsyłać wolnymi i obwoływać rok łaski od Pana (por. Łk 4, 18).

Dzisiejszy świat nie uporał się z porzuconym w poprzednich wiekach niewolnictwem, a wręcz przeciwnie, znajduje nowe, czasem jeszcze bardziej perfidne i wynaturzone jego formy. Dlatego też istnieje nagląca potrzeba odpowiedzi na wezwanie zawarte w Słowie Bożym, aby rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i połamać wszelkie jarzmo.

Przyjmując z wiarą to zaproszenie, chcemy wyjść ku ubogim, pozostawionym „na peryferiach egzystencjalnych”, ku krzywdzonym i wykorzystywanym za zasłoną milczenia i obojętności. Chcemy być znakiem miłosiernej miłości Boga, który troszczy się i pragnie szczęścia każdego człowieka.

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -