Historie ofiar handlu ludźmi

U nas na Ukrainie słyszy się czasem, że można w Polsce wpaść w ręce bandziorów, i trzeba uważać – bo zabierają dokumenty, straszą, biją, wyzywają i nie maja wyrzutów, że wycisną ciebie jak cytrynę a ty zostajesz z niczym.

Są też inni - i jest dużo takich – co przyjeżdżają, chwalą sobie pracę w Polsce – mają dobrze i pieniądze są.

Jestem kobietą, obecnie mam 38 lat. Moje dzieciństwo uważam za szczęśliwe pomimo, że gdy miałam 6 lat mój ojciec powiesił się.

Jednak moja matka dołożyła wszelkich starań, bym była szczęśliwa. A jednak…

Na imię mam Pendo, jestem Masajką i obecnie mam 16 lat. Mój ojciec jest poligamistą, a ja jestem jego najstarszą córką i z mojej mamy mam 6 rodzeństwa.

Moi rodzice zajmują się hodowlą bydła. Kiedy miałam 12 lat, mój ojciec wraz z moją matką zdecydowali wydać mnie za mąż.

Mam 62 lata, moje życie zaczęło się bardziej komplikować po śmierci mojego męża. To on zawsze wszystko załatwiał.

Mam rentę po mężu. Syn miał wszystko opłacać, ale niestety okazało się że mieszkanie zostało zadłużone. Moja koleżanka wzięła mnie do innego miasta, opłacała mieszkanie z mojej renty i było jeszcze spokojnie na życie.

noraNora. Lat 16. Przemycona do Europy, sprzedana i umieszczona w domu publicznym. Gdy przywieziono ją do Domu Schronienia jej oczy były smutne, a ona sama jakby nieobecna.

Jej milczenie było krzykiem buntu i cierpienia wobec okrucieństw, które jej zadano. Została uratowana, ale nie chciała już żyć.

marcinMarcin, młody człowiek z Polski, przybył do Wielkiej Brytanii jak wielu innych Polaków w poszukiwaniu pracy. W Polsce pracował przy produkcji form z tworzyw sztucznych.

Jego tygodniowa płaca była bardzo niska, z ledwością mógł z niej wyżyć. Jego znajomy powiedział mu, że może wyjechać do pracy do Anglii, by zarobić od 250 do 300 funtów tygodniowo.

donataDonata ma 17 lat. Pochodzi z Litwy. Opowiada:
Moja mama zostawiła mnie, kiedy byłam trzymiesięcznym dzieckiem. Dzieciństwo spędziłem w rodzinie zastępczej...

Rozpoczęłam naukę w szkole, uczyłam się dobrze, ale brakowało pieniędzy, aby ją kontynuować. Pracy też zbytnio nie było. Chłopak, którego znałam przez koleżanki, zaproponował mi wyjazd do Hiszpanii na dwa miesiące do pracy.

kristinaTa praca miała być tylko na sześć tygodni. Na plantacjach po 10 godzin dziennie, ale można zarobić 1000 Euro. Nie była pewna, czy zostawić w Bułgarii troje dzieci z mężem i teściową.

Najmłodszy synek miał dopiero 9 miesięcy. Jednak zarobek za granicą mógłby im pomóc przeżyć zimę. Mąż miał pracę tylko sezonową.

izaPrawdziwego domu i troskliwej rodziny nie zaznała nigdy. Szukała, więc ciepła i bliskości gdzie indziej. Zaczęła spotykać się z chłopakiem z osiedla. Wkrótce zaszła z nim w ciążę. Chłopak jednak nie zgadzał się ani na ślub, ani na dziecko.

Wypierał się, że to na pewno nie jego. Matka chciała wyrzucić Izę z domu, ale na szczęście ojczym ją powstrzymał. Została więc z małym Karolkiem. Wszystkie zasiłki, które dostawała na dziecko, zabierała matka i przepijała z ojczymem…

tatiana slawikTatiana pochodzi z Ukrainy. Urodziła i wychowała się w wielodzietnej rodzinie na wsi. W domu zawsze powtarzano, że rodzina jest najważniejsza, a dzieci jak dorosną powinny pomagać rodzicom i dziadkom.

Tatiana ma dwie siostry i dwóch braci. Rodzice zaciskali pasa, by dziewczyny skończyły studia, mając nadzieję, że dzięki temu znajda lepszą pracę…

miraMira - piękna 22 letnia dziewczyna z Albanii. Mimo zdolności nie miała szans na zrealizowanie marzeń o studiach. Pracowała ciężko w jedynej fabryce w okolicy. Zarabiała marne grosze. Ale dobre i to…

W domu było jeszcze osiem sióstr! W tradycji muzułmańskiej taka sytuacja rodzinna jest traktowa jak przekleństwo. Tak też i powtarzał jej ojciec.

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -