Wiadomości

„Misja Dworcowa” im ks. Jana Schneidera

Historia naszej działalności sięga XIX wieku. Do Wrocławia zaczęły przyjeżdżać młode dziewczyny w poszukiwaniu pracy. Bóg posłużył się pewnym praktykującym katolickim urzędnikiem o nazwisku Uden, aby dać początek Zgromadzeniu Sióstr Maryi Niepokalanej. Nędza moralna dziewcząt służących we Wrocławiu bardzo mu leżały na sercu. Na tym polu działał skutecznie i uważał to za nakaz chwili. Poznał bezsilność władzy świeckiej, która mogłaby w tej sprawie dokonać cudu. Tylko Kościół mógł skutecznie zainterweniować. Dlatego zwrócił się do biskupa Henryka Forstera.

19 stycznia 1854 r. skierował do ks. biskupa wstrząsające sprawozdanie o przykrych zboczeniach w dziedzinie moralności wśród służących dziewcząt. Byłoby to przerażające, gdyby panujące zło nierządu i zepsucia miało się jeszcze dalej rozszerzać. Nieobyczajność wzrosła już bowiem do niebywałych rozmiarów. Trzeba było wkroczyć do walki z nią natychmiast, wszelkimi możliwymi środkami.

Było palącą potrzebą, aby katolicki duchowny zajął się służącymi katolickiego wyznania. Do tej misji został wybrany ks. Jan Schneider, proboszcz parafii św. Macieja we Wrocławiu i późniejszy założyciel Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Założył on schronisko i szkołę dla dziewcząt, w której mieszkały i przygotowywały się do pracy jako służące.

Panie z opaskami na ręku wychodziły na dworzec we Wrocławiu w poszukiwaniu dziewcząt, które przyjeżdżały do Wrocławia, aby podjąć pracę zarobkową. Kobiety proponowały im schronienie i naukę w szkole gospodarczej, a następnie prace w rodzinach jako służące.

Obecnie prowadzimy Stowarzyszenie „Misja Dworcowa” im. ks. Jana Schneidera. W ramach tej organizacji, podobnie jak przed laty, staramy się docierać do zagubionych, wykorzystywanych, obecnie również bezdomnych i ubogich. Pełnimy dyżury na dworcu, ulicach przydworcowych, w pustostanach, na działkach. Prowadzimy dyżury w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym przeznaczonym dla osób doświadczających przemocy, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych i funkcjonujących w związkach, gdzie nieobcy jest alkohol, środki psychoaktywne oraz uzależnienia behawioralne.

Od roku 2003 roku, we współpracy z naszymi siostrami z Katowic i dzięki kierownictwu Naszego Pana, pomagamy kobietom, które znalazły się w sytuacji kryzysu. Bardzo często są to kobiety w ciąży, z małymi dziećmi, a także z samotne. W dużej mierze są to osoby doświadczające przemocy, bez dachu nad głową, nie mające rodziny lub posiadające ją, ale nie pełni ona swoich właściwych funkcji.

Obecnie na terenie Wrocławia prowadzimy Dom dla Matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Pracujemy też na ulicy wśród osób bezdomnych. Trafiają do nas również kobiety, które się prostytuują. Powodem ich decyzji jest często brak środków do życia, uzależnienie, ubóstwo moralne. W miarę naszych możliwości wspieramy je, oferujemy pomoc psychologiczną, duchową, wskazujemy, gdzie mogą uzyskać pomoc prawną, pomagamy otrzymać mieszkanie, usamodzielnić się, a przede wszystkim ogarniamy je oraz ich rodziny naszą modlitwą i wierzymy, że Nasza Matka otacza naszych podopiecznych swoją nieustanną opieką.

S. Goretti, S. Edyta i S. Helena

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -