W czwartek poprzedzający wspomnienie św. Józefiny Bakhity w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Piasecznie prowadzonym przez SS. Pasterzanki zorganizowane zostało spotkanie dla podopiecznych dziewcząt. W części wprowadzającej wychowanki zostały zapoznane z historią życia Świętej Sudanki, która doświadczyła traumy porwania, zniewolenia – losu czarnoskórych niewolników.
Następnie przybliżono zjawisko współczesnego handlu ludźmi: skalę, metody werbunku, formy wyzysku. Przytoczono przy tym świadectwo Anny Golędzinowskiej, która była ofiarą oszustwa, wykorzystania przez handlarzy.
Doświadczenie tej ostatniej młodej kobiety było głęboko poruszające. Przymuszona do prostytucji, następnie uwolniona z agencji, gdzie była przetrzymywana, wpadła w kolejne zniewolenie. Kariera modelki otworzyła drzwi luksusu, narkotyków, hołdowania wszelkim zachciankom bez ograniczeń i… bez oczekiwanego szczęścia. Początkiem przemiany życia było dotknięcie łaski w Medjugorje, gdzie przynaglona wewnętrznie wypowiedziała „Przebaczam wam”, mając przed oczyma wszystkich tych, którzy ją zranili.
Św. Józefina mogła rozpocząć nowe życie po zdjęciu kajdan niewolnicy dzięki temu, że przebaczyła oprawcom, a nawet - jak podają biografie - była wdzięczna tym, którzy w ten okrutny sposób odcisnęli piętno na jej życiu, ponieważ dzięki nim trafiła do rodziny włoskiego konsula, poznała Boga, prawdy wiary chrześcijańskiej, a przez sakrament chrztu świętego stała się córką Boga i najszczęśliwszą Bakhitą („szczęściarą”).
Odmienne losy tych dwu kobiet są zbieżne w doświadczeniu czułej obecności Opatrzności, która doprowadziła do odzyskania utraconej wolności i w świadomym przebaczeniu tym, którzy je dotkliwie skrzywdzili.
W centralnej części spotkania dziewczęta zaproszone zostały do modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji współczesnych ofiar handlu ludźmi przed Jezusem wystawionym w monstrancji. Spotkanie z Nim stwarzało okazję do powierzenia Mu własnych zranień, krzywd doznanych od innych i modlitwy wstawienniczej w intencji tych, którzy doświadczają zniewolenia przez nałogi, brak przebaczenia innym. Zwieńczeniem spotkania była modlitwa pieśniami uwielbienia, spontaniczna modlitwa dziękczynna.
Niech św. Bakhita, patronka współczesnych niewolników, wstawia się za doświadczającymi wszelkiego rodzaju zniewoleń. Jej droga rzuca światło na życie każdego człowieka – przebaczając tym, którzy nas skrzywdzili, zranili, otwieramy drzwi łasce Bożej. Dzięki Bogu, który nas uzdalnia do tego kroku możemy budować swoje życie bez kajdan nieprzebaczenia, żalu, nienawiści.
Fot. SS. Pasterzanki - Piaseczno