Wiadomości

Sieć Bakhita na 65. forum Komisji ds. Statusu Kobiet działającej przy ONZ

Sieć RENATE (Religious in Europe Networking Against Trafficking and Exploitation) skupiająca przede wszystkim siostry zakonne, ale również osoby świeckie z terenu całej Europy, działające na rzecz przeciwdziałania i walki z handlem ludźmi i wykorzystaniem, otrzymała w tym roku zaproszenie do udziału w obradującym corocznie forum Komisji do spraw Statusu Kobiet, działającej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Komisja ds. Statusu Kobiet to jedno z najważniejszych międzyrządowych ciał stworzonych dla celów promocji równości i praw kobiet na całym świecie. Wiodącym tematem tegorocznego forum komisji, odbywającego się w tym roku ze względu na pandemię w przestrzeni wirtualnej, jest „Pełne i skuteczne uczestnictwo kobiet w życiu publicznym i podejmowanie decyzji, a także eliminacja przemocy w celu osiągnięcia równości płci i wzmocnienia pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt”. 18 marca 2021 roku polskie siostry z sieci Bakhita poprowadziły jedną z sesji poświęconą tematowi pracy ulicznej. 

Konferencja rozpoczęła się krótkim wprowadzeniem i modlitwą za wstawiennictwem św. Bakhity, zaczerpniętą z zakończenia watykańskiego dokumentu "Wskazówki duszpasterskie dotyczące handlu ludźmi" oraz filmem, w którym Przewodnicząca sieci RENATE, s. Imelda Poole, wyjaśnia, czym zajmuje się organizacja, gdzie jest obecna i jakie cele realizuje. 

Obejrzyj tutaj:
https://drive.google.com/file/d/1ETniZSknpIwUbrafFQtb74mpsMNeLj8e/view?usp=sharing

Pierwszą prelegentką była s. Anna Bałchan SMI ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, działaczka społeczna. Ukończyła studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowała m.in. jako katechetka oraz w katowickim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”. Od 1999 zajmuje się pomocą osobom uwikłanym w prostytucję. W 2001 została jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, od 2010 działającego pod nazwą Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej, którego celem jest pomoc kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętych przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji oraz ich rodzinom. Ma doświadczenie w pracy na szczeblu międzynarodowym w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi. Za swoją działalność otrzymała w 2008 Nagrodę Totus oraz Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera, a w 2015 Nagrodę im. bł. Emila Szramka. Jej pasją jest muzyka, więc łączy koncerty z edukacją przeciwdziałania handlu ludźmi, jak i motywowania do rozwoju osobistego w budowaniu relacji i więzi. 

Głównym przesłaniem jej wystąpienia jest myśl: „Mój świat nie jest twoim światem...”. Streetworking wykracza poza mury urzędów, instytucji, domów do osób, które nie korzystają z tradycyjnej pomocy. Wymaga głębokiego wejścia w sytuację człowieka i spojrzenia na świat z jego perspektywy, aby jego świat stał się moim światem... Zapraszamy do wsłuchania się w żywy i dynamiczny przekaz Siostry Anny, która dzieli się swoim bogatym doświadczeniem pracy z osobami głęboko zranionymi.

Obejrzyj prelekcję s. Anny Bałchan SMI:
https://drive.google.com/file/d/1AbQUK4kWTqiA9owJyW5IwIAojL0GfuNQ/view?usp=sharing

Drugie wystąpienie współtworzyły s. Ewa Jachimek AMBP i s. Marta Błaszak AMBP. S. Ewa w Zgromadzeniu Służebnic Matki Dobrego Pasterza jest od 1999 roku. W 2008 roku podjęła z siostrami posługę w „Misji Małgorzata”,  a w 2015 w warszawskim więzieniu siostry rozpoczęły spotkania z kobietami osadzonymi. Aktualnie poza pracą uliczną zajmuje się starszymi, chorymi siostrami w domu zakonnym. Jak mówi sama o sobie - uczy się ciągle chodzić za Dobrym Pasterzem tam, gdzie On prowadzi. Natomiast s. Marta, także siostra pasterzanka, od 16 lat jest wychowawcą resocjalizacyjnym w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii dla dziewcząt; od 9 lat pracuje jako streetworker w „Misji Dworcowej Małgorzata”. Prowadzi również zajęcia profilaktyczne z młodzieżą na temat przeciwdziałania handlowi ludźmi i ryzykownym zachowaniom seksualnym. Swoją misję odkrywa jako przestrzeń SPOTKANIA: roztropnej OBECNOŚCI - odkrywania człowieka w człowieku, cierpiącego Chrystusa w poranionych i zagubionych kobietach. Inspirację czerpie z ewangelicznego przesłania samego Jezusa, który powiedział, że "Nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, aby zginęło jedno z tych małych" (por. Mt 18,13). 

Siostry w swojej konferencji ukazały Streetworking jako przestrzeń spotkania i pomocy, opierając się na osobistym doświadczeniu posługi wobec kobiet uwikłanych w prostytucję, z którymi siostry pracują w ramach inicjatywy „Misja Małgorzata” w Warszawie. Warto przekonać się słuchając konferencji, jak głęboką i poruzającą wizję kobiety tworzą siostry dzieląc się swoim doświadczeniem spotkania z niewyobrażalnym cierpieniem utraty godności i odnalezienia nadziei w Bogu posługującym się drugim człowiekiem.

Obejrzyj wystąpienie s. Ewy Jachimek i s. Marty Błaszczak:
https://drive.google.com/file/d/17DB_UgtotSQhS-h0B8K3gXqQM-JIwBCM/view?usp=sharing

Sesję, wraz z sekretarką RENATE, Anną Kelleher, moderowała s. Gabriela Hasiura CP ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża, dyrektor przedszkola w Kutnie i członkini sieci RENATE.


Obejrzyj pełny zapis wydarzenia:
https://youtu.be/m2Vkk7KA17I

 

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -