Sieć RENATE (Religious in Europe Networking Against Trafficking and Exploitation) skupiająca przede wszystkim siostry zakonne, ale również osoby świeckie z terenu całej Europy, działające na rzecz przeciwdziałania i walki z handlem ludźmi i wykorzystaniem, otrzymała w tym roku zaproszenie do udziału w obradującym corocznie forum Komisji do spraw Statusu Kobiet, działającej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Komisja ds. Statusu Kobiet to jedno z najważniejszych międzyrządowych ciał stworzonych dla celów promocji równości i praw kobiet na całym świecie. Wiodącym tematem tegorocznego forum komisji, odbywającego się w tym roku ze względu na pandemię w przestrzeni wirtualnej, jest „Pełne i skuteczne uczestnictwo kobiet w życiu publicznym i podejmowanie decyzji, a także eliminacja przemocy w celu osiągnięcia równości płci i wzmocnienia pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt”. 18 marca 2021 roku polskie siostry z sieci Bakhita poprowadziły jedną z sesji poświęconą tematowi pracy ulicznej.
Konferencja rozpoczęła się krótkim wprowadzeniem i modlitwą za wstawiennictwem św. Bakhity, zaczerpniętą z zakończenia watykańskiego dokumentu "Wskazówki duszpasterskie dotyczące handlu ludźmi" oraz filmem, w którym Przewodnicząca sieci RENATE, s. Imelda Poole, wyjaśnia, czym zajmuje się organizacja, gdzie jest obecna i jakie cele realizuje.
Obejrzyj tutaj:
https://drive.google.com/file/d/1ETniZSknpIwUbrafFQtb74mpsMNeLj8e/view?usp=sharing
Pierwszą prelegentką była s. Anna Bałchan SMI ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, działaczka społeczna. Ukończyła studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowała m.in. jako katechetka oraz w katowickim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”. Od 1999 zajmuje się pomocą osobom uwikłanym w prostytucję. W 2001 została jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, od 2010 działającego pod nazwą Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej, którego celem jest pomoc kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętych przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji oraz ich rodzinom. Ma doświadczenie w pracy na szczeblu międzynarodowym w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi. Za swoją działalność otrzymała w 2008 Nagrodę Totus oraz Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera, a w 2015 Nagrodę im. bł. Emila Szramka. Jej pasją jest muzyka, więc łączy koncerty z edukacją przeciwdziałania handlu ludźmi, jak i motywowania do rozwoju osobistego w budowaniu relacji i więzi.
Głównym przesłaniem jej wystąpienia jest myśl: „Mój świat nie jest twoim światem...”. Streetworking wykracza poza mury urzędów, instytucji, domów do osób, które nie korzystają z tradycyjnej pomocy. Wymaga głębokiego wejścia w sytuację człowieka i spojrzenia na świat z jego perspektywy, aby jego świat stał się moim światem... Zapraszamy do wsłuchania się w żywy i dynamiczny przekaz Siostry Anny, która dzieli się swoim bogatym doświadczeniem pracy z osobami głęboko zranionymi.
Obejrzyj prelekcję s. Anny Bałchan SMI:
https://drive.google.com/file/d/1AbQUK4kWTqiA9owJyW5IwIAojL0GfuNQ/view?usp=sharing
Drugie wystąpienie współtworzyły s. Ewa Jachimek AMBP i s. Marta Błaszak AMBP. S. Ewa w Zgromadzeniu Służebnic Matki Dobrego Pasterza jest od 1999 roku. W 2008 roku podjęła z siostrami posługę w „Misji Małgorzata”, a w 2015 w warszawskim więzieniu siostry rozpoczęły spotkania z kobietami osadzonymi. Aktualnie poza pracą uliczną zajmuje się starszymi, chorymi siostrami w domu zakonnym. Jak mówi sama o sobie - uczy się ciągle chodzić za Dobrym Pasterzem tam, gdzie On prowadzi. Natomiast s. Marta, także siostra pasterzanka, od 16 lat jest wychowawcą resocjalizacyjnym w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii dla dziewcząt; od 9 lat pracuje jako streetworker w „Misji Dworcowej Małgorzata”. Prowadzi również zajęcia profilaktyczne z młodzieżą na temat przeciwdziałania handlowi ludźmi i ryzykownym zachowaniom seksualnym. Swoją misję odkrywa jako przestrzeń SPOTKANIA: roztropnej OBECNOŚCI - odkrywania człowieka w człowieku, cierpiącego Chrystusa w poranionych i zagubionych kobietach. Inspirację czerpie z ewangelicznego przesłania samego Jezusa, który powiedział, że "Nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, aby zginęło jedno z tych małych" (por. Mt 18,13).
Siostry w swojej konferencji ukazały Streetworking jako przestrzeń spotkania i pomocy, opierając się na osobistym doświadczeniu posługi wobec kobiet uwikłanych w prostytucję, z którymi siostry pracują w ramach inicjatywy „Misja Małgorzata” w Warszawie. Warto przekonać się słuchając konferencji, jak głęboką i poruzającą wizję kobiety tworzą siostry dzieląc się swoim doświadczeniem spotkania z niewyobrażalnym cierpieniem utraty godności i odnalezienia nadziei w Bogu posługującym się drugim człowiekiem.
Obejrzyj wystąpienie s. Ewy Jachimek i s. Marty Błaszczak:
https://drive.google.com/file/d/17DB_UgtotSQhS-h0B8K3gXqQM-JIwBCM/view?usp=sharing
Sesję, wraz z sekretarką RENATE, Anną Kelleher, moderowała s. Gabriela Hasiura CP ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża, dyrektor przedszkola w Kutnie i członkini sieci RENATE.
Obejrzyj pełny zapis wydarzenia:
https://youtu.be/m2Vkk7KA17I