Wiadomości

Spotkanie formacyjne Sieci Bakhita

Niewolnictwo dzisiaj? Niestety, TAK! Ten problem dotyczy także Polski i choć często nie dostrzegany, istnieje w naszych środowiskach! Jak przeciwdziałać? Jak pomagać ofiarom handlu ludźmi? Jak nie pozostać obojętnym?

W dniach 4-5 września odbyło się u krakowskich franciszkanów spotkanie formacyjne Sieci Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnego Niewolnictwa.

Szkolenie zorganizowane zostało przez Sekcję Bakhita, działającej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Na zaproszenie odpowiedziało około 50 osób z całej Polski: w przeważającej części siostry zakonne z różnych Zgromadzeń, nie zabrakło też osób świeckich poruszonych tym tematem.

Zachętą i inspiracją działalności sieci Bakhita są słowa Papieża Franciszka: „W tym Roku Świętym – Roku Miłosierdzia, Kościół zostanie jeszcze bardziej wezwany do leczenia ran, do opatrywania ich oliwą pocieszenia, do przewiązywania miłosierdziem oraz do leczenia ich solidarnością i należną uwagą. Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha (...). Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności. Poczujmy się sprowokowani, słysząc ich wołanie o pomoc”.

Podczas szkolenia zostały pogłębione tematy związane z handlem ludźmi i przeciwdziałaniem temu procederowi. Wykłady i warsztaty prowadzone były przez s. Annę Bałchan SMI, dobrze obeznaną z zasadami i sposobami pomocy osobom pokrzywdzonym. Zajęcia pomogły zweryfikować postawy osób zaangażowanych w dzieła pomocowe, aby świadczona przez nich pomoc była odpowiednia do potrzeb i stanowiła właściwe wsparcie. Czas ten był jednocześnie formą dzielenia się wieloletnim doświadczeniem siostry prowadzącej szkolenie. W drugiej części spotkania s. Joanna Lipowska FMM wraz paniami Justyną Chłodny i Pauliną Spratek z Przymierza Miłosierdzia przedstawiły propozycję Kampanii na rzecz Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi, który przypada na 18 października. Doświadczeniem krakowskiego Szpitala domowego i inicjatywy modlitw o czystość obyczajów miasta Krakowa podzieliła się także Elżbieta Dudek z franciszkańskiego duszpasterstwa akademickiego.

Cennym doświadczeniem spotkania było współdziałanie sióstr i braci, których łączy pasja służenia Chrystusowi w drugim człowieku, możliwość wymiany posiadanych doświadczeń. Nawiązane relacje między uczestnikami, wzajemne poznanie rodzi nadzieję na możliwość kontynuacji współpracy na rzecz przeciwdziałania handlowi ludźmi i pomocy ofiarom. Świadectwo posługujących osobom pokrzywdzonym inspirowało, budziło pragnienie zaangażowania się na miarę posiadanych możliwości. Spotkanie w Krakowie było czasem bardzo twórczym, za który dziękowano Bogu i tworzącym je osobom. Niech Pan sam prowadzi to dzieło i uzdalnia do dzieł miłości wobec powierzonych sieci Bakhita osobom.

Wszystkich zainteresowanych tymi tematami oraz gotowych na współpracę zapraszamy do Sieci BAKHITA, dołączcie do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

s. Ewa Jachimek

    

      

     

      

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -