Wiadomości

„Talitha Kum” - „Sieć Sieci”

Patrząc na historię świata wydawało by się, ze handel ludźmi związany był w dawnych epokach z handlem niewolnikami i we współczesnym czasie już nie istnieje. Ale pomimo formalnego zniesienia niewolnictwa, eksploatowanie ludzi przez innych nie zakończyło się ale występuje w innych formach i na większą skalę. Niewola zaczyna się tam, gdzie dla własnej wygody używamy drugiego człowieka lub tanich dóbr wytwarzanych przez niewolniczą pracę.

Skuteczna walka ze współczesnymi środkami niewolnictwa wymagała stworzenia ogólnoświatowej sieci przeciwdziałania i pomocy dla ofiar. I właśnie w tym celu powstała 10 lat temu „Talitha Kum” - „Sieć Sieci” obecnych w 90 krajach na wszystkich kontynentach. Pracuje w nich ok. 2 tysiące osób, ponad 15 tysiącom ofiar oferowana jest pomoc, a ponad 200 tysięcy ludzi zostało objętych działaniami uświadamiającymi oraz prewencyjnymi.

„Talitha Kum” została utworzona na Kongresie zorganizowanym w Rzymie w 2009 roku przez Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych (UISG, skupiającą przełożone 1900 zgromadzeń żeńskich) i przez Międzynarodową Organizacja Migracji (OIM do której należy 125 państw). Nazwa Sieci „Talitha Kum” ma głębokie znaczenie symboliczne. Jest to wezwanie skierowane przez Jezusa do córki Jaira, którą wszyscy uważali za umarłą, a która słysząc Jego słowa, wstała i zaczęła chodzić (Mk 5,41-42). Sieć ma na celu informować, formować, uświadamiać, zapobiegać, chronić i modlić się, wspomagać tych, którzy są słabsi, bezbronni i często bezsilni wobec szerzących się form zniewolenia i wykorzystania.

W 10. rocznice swego istnienia „Talitha Kum” zorganizowała zgromadzenie dla istniejących Sieci podsumowując dotychczasową działalność, jak również planując zaangażowania na najbliższe 5 lat. Z tej okazji, reprezentując polską Sieć „Bakhita” uczestniczyłam w spotkaniu, które odbyło się 21-27 września 2019 w Rzymie, gdzie zebrało się 86 delegatów z 48 krajów, przedstawiciele 52 Sieci rozrzuconych po wszystkich kontynentach. Na szczególne uznanie zasługuje obecność 3 kobiet, byłe ofiary handlu ludźmi.

      

        

       

       

Spotkanie można podzielić na 4 etapy:

Wspólne poznanie się i przybliżenie zaangażowań Sieci, które reprezentowaliśmy;

Przedstawienie przez różne ekipy i organizacje aktualnej rzeczywistości odnośnie handlu ludźmi. Momentem bardzo mocnym było dzielenie się ofiar handlu ludźmi własnym doświadczeniem życiowym i cierpieniem, tym jak wyruszały z własnych krajów z obietnicą legalnej pracy, bardzo często pod naciskiem najbliższych, aby wspomóc finansowo swoją rodzinę i w czasie podroży zostały przechwycone przez grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi.

W dalszej kolejności, zapoznaliśmy się z inicjatywami, które są podejmowane, by zapobiegać handlowi ludźmi, chronić jego ofiary i ścigać sprawców. W sposób szczególny pogłębiliśmy „Wytyczne duszpasterskie na temat handlu ludźmi”, dokument, który został przygotowany we współpracy z Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka – Sekcja Migrantów i Episkopatami różnych krajów.

Określenie priorytetów „Talitha Kum” w zakresie wspierania działań przeciwko handlowi ludźmi na lata 2020–2025. Podkreśliliśmy przede wszystkim ważność profilaktyki (informacja i formacja); tworzenie nowych sieci, zwłaszcza w obszarach migracyjnych; pomoc ofiarom handlu ludźmi.

Tygodniowe spotkanie było czasem bardzo intensywnym i bogatym w treści, doświadczenia i spotkań, ale to co najbardziej poruszyło nasze serca to była godzinna audiencja z Papieżem Franciszkiem. Utwierdził nas w naszych zaangazowaniach i zachęcił, abyśmy odważnie i z zapałem kontynuowali powierzoną nam misje. Papież przypomniał, że Kościół jest wezwany do walki z wszelkimi formami handlu ludźmi i powinniśmy się zaangażować w pomoc ofiarom tego procederu, który jest „raną na ciele współczesnej ludzkości i najbardziej dramatyczną formą uprzedmiotowienia człowieka”. Papież z uznaniem mówił o pracy Sieci „Talitha Kum”, która w zaledwie 10 lat potrafiła skoordynować prace 52 Sieci walczących z handlem ludźmi w ponad 90 krajach. Zachęcił również i inne Zgromadzenia Zakonne do zaangażowania się w tę misję.

Podsumowując nasze spotkanie „Talitka Kum” pragniemy dzielić się przesłaniem, że zawsze można i trzeba znaleźć siłę do tego, by się podnieść. Nawet wtedy, gdy przeżywa się sytuacje, które wydają się być bez wyjścia. Musimy znajdować siły, ufność i nadzieję, że coś innego, lepszego, może się narodzić. I przede wszystkim ufać z całego serca, ze BÓG Miłosierna Miłość ZAWSZE jest TYM, który wpierw działa i prowadzi nas ku nowemu życiu.

s. Bożena Noga fmm

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -