Z okazji wspomnienia Św. Bakhity 8 lutego 2020 i VI Międzynarodowego Dnia Modlitw i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, w różnych miejscach odbyły się czuwania modlitewne i spotkania profilaktyczno-edukacyjne. Wszystkie inicjatywy miały na celu otaczać troską i modlitwą dzieci, kobiety i mężczyzn żyjących w sytuacjach niewoli. Był to również czas refleksji w jaki sposób zapobiegać handlowi ludźmi i przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy i wyzysku.
Oto kilka wydarzeń:
Od 30 stycznia rozpoczęła się Nowenna do Św. Bakhity, którą modliliśmy się wspólnotowo lub indywidualnie.
Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek Św. Pawła od Krzyża modliły się przy grobie Św. Bakhity w Schio we Włoszech.
Przybliżając tematykę Handlu Ludźmi we współczesnym świecie, zostały nagrane audycje radiowe w Radio Plus w Warszawie przez s. Bożenę Noga ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, jak również przeprowadzone różnego typu spotkania, miedzy innymi w Świetlicy Środowiskowo – Integracyjnej „DOM JANA PAWŁA II” w Piastowie. Jest to dom, gdzie młodzi ludzie mogą spędzać czas wolny i równocześnie uczyć się podstawowych czynności, które pozwalają odnaleźć się w dorosłym życiu. Jest to również miejsce, gdzie w razie potrzeby mogą otrzymać pomoc terapeutyczna i naukę radzenia sobie w trudnych sytuacjach w sposób konstruktywny.
We wspomnienie św. Józefiny Bakhity rozpoczęło się IV już Spotkanie Ewangelizacyjne w Kórniku, przygotowane przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo wraz z Parafią Wszystkich Świętych. Jego temat: UZDROWIENI Z CIERPIENIA bardzo dobrze koresponduje z obchodzonym dziś Dniem Modlitwy za Ofiary Handlu Ludźmi. W związku z tym, w ramach Uwielbienia Bożego Miłosierdzia, uczestnicy zostali zaproszeni do zatrzymania się nad problemem współczesnych niewolników, po czym, szczególnie w ich intencjach, modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Jutro, w drugim dniu Spotkania, powrócimy jeszcze do tego tematu.
We współpracy ze Stowarzyszeniem Katolickiej Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej została zorganizowana na KUL-u w Lublinie debata w której wzięła udział s. Bożena Noga fmm na temat „Ile jestem WART?”. W oparciu o świadectwa, doświadczenia jak również wiedzę dzieliliśmy się jak w życiu odnajdywać swoja wartość… jak na nowo ją odbudować w sobie… jak się chronić przed niebezpiecznymi środkami zewnętrznymi.
Wszystkie te inicjatywy ożywiają w nas modlitwę, aby Święta Bakhita wstawia za wieloma „Bakhitami” naszych czasów, jak również wzywają do podjęcia postaw i gestów, aby zmieniać świat wokół nas. Niech Święta Bakhita nas umacnia każdego dnia, aby zawierzać swoje życie BOGU MIŁOŚCI i otwierać się na cierpienie drugiego człowieka.
s. Bożena Noga fmm