Wiadomości

„Gospodarka bez handlu ludźmi”. VII Światowy Dzień Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi

8 lutego obchodzone jest w Kościele liturgiczne wspomnienie Św. Józefiny Bakhity. Tego dnia przypadał również VII Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji przeciwko Handlowi Ludźmi. Tegoroczne hasło brzmiało: „Gospodarka bez handlu ludźmi”. Papież Franciszek wielokrotnie wypowiadał się nazywając handel ludźmi “współczesnym niewolnictwem” i “plagą ludzkości”. W tym roku zaapelował o to, aby gospodarka nigdy nie traktowała człowieka jako towar czy przedmiot, lecz zawsze jako cel swoich działań, sprzeciwiając się ekonomii wykluczenia i nierówności, gdzie pieniądze królują zamiast służyć.

W społeczeństwie, w którym bardzo często zysk (w szerokim znaczeniu tego pojęcia) decyduje o stosunkach między ludźmi, jesteśmy wezwani do budowania świata naznaczonego relacjami braterskimi, które prowadzą nas do postrzegania drugiego człowieka jako brata, jako siostry. Kościół nie pozostaje obojętny wobec dramatu przedmiotowego traktowania ludzi. Tą kwestią zajmuje się między innymi Sieć Bakhita przynależąca do Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Członkami ogólnopolskiej Sieci Bakhita są osoby należące do różnych zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń, a także świeccy oddani tej sprawie. Wśród nich są osoby bezpośrednio pracujące z ofiarami handlu ludźmi, pracujące w różnego rodzaju instytucjach pomocowych oraz osoby zaangażowane w szeroko rozumianą prewencję i działalność edukacyjno-profilaktyczną.

W roku 2021, pomimo czasu pandemii, Sekcja Bakhita koordynowała lub uczestniczyła w różnych spotkaniach online. Jedną z inicjatyw tego dnia było spotkanie online przygotowane przez Oświęcimską Wspólnotę Świeckich Salwatorianów organizującą corocznie modlitewne czuwanie. To co osobiście mnie bardzo dotknęło to świadectwo jednej z odpowiedzialnej za Wspólnotę „Nie mając ani zdolności, ani umiejętności w dziedzinie spotkań wirtualnych, musiałam w pełni uznać, że nie jestem samowystarczalna. Stałam przed wyborem, albo lęk i lenistwo, co stanowi drogę do nikąd, albo pokorna prośba o pomoc. Doświadczając dotyku pomocy zrozumiałam co miała na myśli Bł. Maria od Apostołów, gdy napisała modlitewną prośbę Niech Bóg wspiera moją słabość”. I ostatecznie włączyło się w czuwanie całe grono osób łącząc się z różnych krajów, oczywiście w Polsce, ale również miedzy innymi z USA, Austrii. Jedni dzieląc się wiedzą lub doświadczeniem, inni uczestnicząc na platformie Zoom i na YouTube live streaming.

Wiodącymi językami były język polski i angielski z tłumaczeniem konsekutywnym. Wystąpił Ks. Prof. Piotr Mazurkiewicz z rozważaniem pod kątem nauki społecznej Kościoła. Następnie Prezes Międzynarodowej Wspólnoty Świeckich Salwatorianów Christian Patzl ze swoją Małżonką Martiną z Austrii dali świadectwo o swojej misji, polegającej na uświadamianiu w swoim społeczeństwie, co do zagrożenia współczesnego niewolnictwa. Kończąc swoje dzielenie powiedzieli „Jesteśmy zaskoczeni, jak różnorodny i złożony jest ten temat! Wolelibyśmy nie zajmować się nim, ale nasze sumienie nam mówi, że nie wolno nam zamykać oczu. Czasami czujemy się przytłoczeni. Chcemy pomóc, ale nie wiemy jak. Możemy zjednoczyć się z ludźmi o tych samych poglądach, ponieważ razem osiągniemy więcej… możemy z tym walczyć będąc uważnymi w naszej rzeczywistości gdzie żyjemy… możemy pokazać, że jest inny sposób odnoszenia się do drugiego człowieka. Możemy coś zrobić.

"O BOŻE, otwórz nam oczy. O PANIE, daj nam siły!" Z kolei Siostra Anna Bałchan z Sekcji Bakhita dala świadectwo o konkretnej pomocy i pracy z ofiarami handlu ludźmi w jednym z polskich ośrodków. Treść każdego wystąpienia służyła jako wprowadzenie do modlitwy. Osoby korzystające z live streaming mogły komentować i dzielić się swoim doświadczeniem na "chat".

Innym wydarzeniem tego dnia był Maraton Modlitwy online organizowany przez Talitha Kum - międzyzakonną i międzynarodową „Sieć Sieci” we współpracy z UISG (Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych w Rzymie) oraz z innymi ekipami z różnych stron świata. Do modlitwy można było się włączyć za pomocą links udostępnionych w 5 językach. Tak więc, zaczynając o godzinie 10 rano, rozpoczęto modlitwą z Oceanii, Azji i z Bliskiego Wschodu docierając do Afryki i Europy. O godzinie 13:40 (czasu europejskiego) Papież Franciszek zwrócił się do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy modlą się, angażują, studiują i podejmują refleksję nad przeciwdziałaniem handlowi ludźmi oraz do tych, którzy stali się ofiarami tego haniebnego procederu. Coroczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity ma przypomnieć, że chodzi o powrót każdego zniewolonego człowieka do bycia wolnym bohaterem swojego życia i aktywnym uczestnikiem budowania dobra wspólnego. Papież zwrócił uwagę, że istnieje potrzeba modlitwy w intencji wsparcia ofiar handlu ludźmi i tych, którzy towarzyszą procesom ich integracji społecznej. Zaznaczył, że trzeba podchodzić z troską, z miłością i odwagą do tych, którzy są naznaczeni wielkim bólem i rozpaczą, aby zachowali żywą nadzieję. Przypomniał, że modlitwa dotyka serca oraz pobudza do działań nowatorskich i odważnych, które umieją podejmować ryzyko, ufając w moc BOGA.

Papież Franciszek podzielił się kilkoma refleksjami w związku z tematem: „Gospodarka bez handlu ludźmi”. Zauważył, że pandemia zaostrzyła i pogorszyła warunki pracy dużej grupy osób; wielu ludzi utraciło zatrudnienie, przez co znacznie pogorszyły się warunki życia ich rodzin. W tej sytuacji bardzo potrzebna jest dzisiaj ekonomia troski, która wyraża się w solidarności. Po słowach Papieża "pałeczkę modlitewna" przejęła Ameryka Południowa, następnie Ameryka Północna zakończyła wspólną modlitwę prosząc BOGA za wstawiennictwem Świętej Bakhity, aby w naszym życiu przeciwdziałać wszelkim formom niewolnictwa.

Prosimy Cię razem ze świętą Bakhitą, aby ustał handel ludźmi.
Daj nam mądrość i siłę, aby być blisko tych wszystkich,
których ciała, serce i duch zostały zranione.

wspswsalw850px min

 

 

 

    POINFORMUJ O NAS! 

Pomóż promować naszą stronę internetową i nasze dzieło. Wklej nasze logo lub banner na swoją stronę. Bóg zapłać!         -- KLIKNIJ TUTAJ  --

Numer naszego konta bankowego

58 1240 6292 1111 0011 0120 0591


 Zobacz mapę strony


Znajdź nas także:     

Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) używane w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
- Polityka prywatności na naszej stronie -